Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.07.2011 06:31 - БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК КАТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ТРАКИЙСКИЯ
Автор: dolsineq Категория: Политика   
Прочетен: 5666 Коментари: 7 Гласове:
9

Последна промяна: 29.07.2011 13:45

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg


 

БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК КАТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ТРАКИЙСКИЯ  
sparotok.blog.bg/politika/2011/03/04/bylgarskiia-ezik-kato-prodyljenie-na-trakiiskiia.698568

 


Според официалната историография траките са били латинизирани ( или гърцизирани между I-ви и VI-ти век. Една група лингвисти считат албанския език за наследник на тракийския. Други изследователи посочват силните прилики на литовски и латвийски с езика на Орфей, но пропускат да отбележат, че балтийските езици са изключително консервативни и са запазили много архаични особености, което обяснява паралелите с тракийския. Освен това трябва да се отбележи, че колкото по-назад се връщаме в историята на българския език, толкова повече общи неща има той с литовски, латвийски, жемаитски...


 

Дали е с умисъл, или не, но в сравнителните тракийски речници езиковедите често пропускат основни тракийски думи имащи перфектни български еквиваленти. Като пример могат да се дадат: вода-вода, бара-бара (рекичка), дебре-дебри, листе-листи, вир-вир, суу –сух, темен-тъмен, коза-коза, волинт-воленте (вол), зайкус-заек, орол-орел, елейн-елен, зелкия-зелка, вит-ведь ( знание),  видето – видетъ  (видя, виждам) ...


 

Нито латински, нито гръцки, или който и да е било друг език  няма толкова много общи думи с тракийския както българския, но учените ни пропускат да оповестят това изключително важно сведение.


 

Трябва да се отбележи също, че подробно, систематизирано  сравнение на особеностите на тракийския език с българския не е правено. Спорадично се споменава, че дадена тракийска наставка е идентична със старобългарска, че определена тракийска диалекна вариация е същата както и българската, но на читателите не е обяснено значението на тези граматически особености. Един народ може да наследи думи от друг, но не и диалектни особености, защото диалектът не е нищо друго освен по-слабо позната форма на официалния език.


Преди около столетие видният наш учен Цани  Гинчев представи теорията си за тракийският характер на българския език - “На българите - старите - язикът им се изгубил - на завоевателите езикът се изгубил! ? Дали си името пълно-запълно, като гронгерска търговия (трампа с храна), а взели язик за име! А това не е ли глупав или безбожен шовинизъм... Ами че този..., който се взема да пише история, сляп ли е да види и глух ли е да се услуша, че ний днес говорим и на двата язика - и на българския, и на тракийския и пишем и на двата? Както народът се е смесил, тъй и езикът е смесен и тракийското, като повече и по-цивилизовано и обвизантийчено, е почело да взема върх над пришедшето...

http://ziezi.net/ginchev.html


 

Гинчев обяснява процеса на изпадането на падежите в езика ни като тракийско наследство. Тук трябва да се спомене откритието на К. Влахов, който установи, че за времето си тракийският е бил изключително развит и е започнал да губи своят синтетичен характер още в Античността. Присъствието на седем падежа * в средновековния старобългарски се дължи на това, че тези, които освободиха своите събратя от римското подтисничество са били дълги векове в изолация в свободните земи на север от Дунав и тяхното наречие се е запазило в старият си вид ( в древният тракийски е имало падежи, както и в древния арийски). Напълно естествено е, че официалният език на Тракия след VII-ми век ще е точно диалектът на освободителите, той е говорен от духовенство и благородническа класа, докато за останалото население е бил типичен губещият падежите вариант, т.е същинският тракийски...езикът, който говорим и днес в развита форма.**

 

 

Нека обърнем внимание на някои особености:


 

I. ПАДЕЖИ.


 

1. Окончанието при звателен падеж в тракийския език е -Е ( В. Георгиев), както и в звателен падеж на български лични имена Стояне, Добре, Борисе, Добромире,  Милене, Светлозаре!

 


 

2. Окончание за дателен падеж ед. ч. в тракийския е -У, както е при български съществителни имена в дателен падеж – Богу, стопану.

 

 

 

 



 

3. Окончание за дателен падеж мн.ч. в тракийския е -ИМ , срещаме го в Селим-брия, Селим означава– на селите. Селите са трако-пеласгийско племе обитаващо Беломорието и Тесалия – дом на мирмидоните, които според Йоан Малала са предци на българите.

 

 

4.Окончанието в родителен падеж е -ОУ също както при старобългарски съществителни имена в родителен падеж – сыноу...


 

II. МЕСТОИМЕНИЯ И ПРЕДЛОЗИ

 

 

1. Тракийското лично местоимение АЗ отговаря на българското АЗ


 

2. Тракийското лично местоимение МЕ отговаря на българското МЕ

 

 

3. Тракийският предлог ДО отговаря на българският ДО.

 

4. Тракийското въпросително местоимение КОС отговаря на българското КОЙ(1)

 

 

 

5. Тракийското показателно местоимение ТА отговаря на старобългарското ТА-това.

 

 

6. Тракийското показателно местоимение СА отговаря на старобългарското СЬ-тази.


 

 

7. Тракийското показателно местоимение СИ отговаря на старобългарското СИ-това.

 

 

8. Тракийското показателно местоимение СЕМУН отговаря на старобългарското СЕМУ-този.

 

 

9. Тракийският предлог УТ отговаря на българският ОТ, имащ диалектна форма УТ.


 

(1)Кос е древният вариант на кой, тъй както латинското quis -куис е древният вариант на италианското въпросително местоимение chi -ки-кой.

 

 

III. УМАЛИТЕЛНИ ЧАСТИЦИ, НАСТАВКИ, ПРЕДСТАВКИ, ОКОНЧАНИЯ.


 

1.Тракийската умалителна наставка ИНТ ( волинт, перинт...) е определена от  В. Георгиев и И. Дуриданов като идентична на старобългарската ЕНТ. Тя се среща в старобългарски думи като воленте, осленте, козленте.

 

 

Интересно е, че тази частица се среща в предгръцки топоними като Коринт, Тиринт, Пробалинт, Олинт, Зеринт и много други, т.е. тези древни селища в земите на днешна Гърция са основани от нашите деди траките.

 

 

2. Тракийската умалителна наставка КА ( в Донука, Бургарака) е типична за българския език, срещаме я в думи като -белка, писалка, девойка. 

 

3. Тракийската умалителна наставка  Е ( в Дорзе ) се среща в наши имена като Бане, Боре, Воле, Едре, Злате и т.н. ( Е е типична за сърби и хървати – Митре, Злате...)

 

 

4. Тракийската умалителна наставка ЕЦ ( в Кабец) е  типична за езика ни – творец, светец, певец...


 

5.Типичното за езика ни окончание -ЩА  ( в пътища, свлачища, селища ) се среща и в тракийския - Вρρατζιςτα -Врачища, Рουβύςτα-Ровища.

 

 

6. Българската умалителна частица ЦА ( в девица, столица, певица ) се среща в тракийския топоним Тζερζενουτςας – Чершница.

 

 

6. Тракийската наставка в лични имена ЗАР ( Етизар, Велизар) се среща в българските лични имена Светлозар, Златозар, Среброзар, Цветозар.

 

 

7. Наставка МЕР ( Пурмерул, Гугамер) - велик срещаме в Безмер, Владимер, Радомер.

 

 

8. Тракийските умалителни частици УЛ, УЛА, ИЛ, ЛО ( в Пурмерул, гагула, Кетрил, Скорило ) са идентични с българските УЛ в Драгул, УЛА в Радула, ИЛ в Момчил, ЛО в Скорило.

 

 

9. Тракийската представка З/С отговаря на българската СЪ-от.

 

 

10. Окончанието за прилагателни от женски род - А , НА ( Бела, Циерна) е същата както и в българските прилагателни от женски род бела, черна ( църна).


 

11.Окончание за съществително от женски род – ИНА – Диелина – детелина.


 

12.Окончание  за прилагателни от мъжки род-ЕН (Залден) – червен, черен, златен.

 

 

13. Окончанието СК ( Дориск, Драбеск, Гареск) се среща и в старобългарски думи като бесовскъ, бытиискъ,  браньнскъ, женьскъ...

 

 

МНОЖЕСТВЕНО ЧИСЛО

 

 

Установени са три форми на множествено число в тракийския език.

 

 

1.При първата окончанието е И - КТИСТИ – чисти.

 

 

2.Другата форма е с ТА, срещаме я в ДРУВЕТА – дървета.


 

3.В някои български диалекти се използва Е като окончанието за множествено число – люде хора), листье ( листи), същата тази особеност срещаме и в тракийския топоним ЛИСТЕлисти.


 

Както виждаме и трите форми, без изключение са типични за българския език.

 

 

ДИАЛЕКТНИ ОСОБЕНОСТИ

 

 

В тракийския се забелязват абсолютно същите диалектни особености както и в българския. Както отбеляза В. Георгиев ( Въпроси на българската етимология, стр.115) колебанието между а (я) от една страна и е ( ие) от друга е засвидетелствано не само в античността ( в езика на траките), но и в съвременния български език. Трябва да се отбележи, че разликата в нашите днеши названия Янтра и Етър се дължи на якане и екане... следователно откриваме в тракийския същото явление, което представлява една от най-характерните черти на нашия език.

 

 

Отново В. Георгиев отбеляза, че в късния тракийски гласни без ударение често се редуцират както в източнобългарските диалекти зилен -зелен ( Διντιπορις –Δεντουπορις )...


 

В тракийските диалекти забелязваме варианти КЕТРИ, КЕТРЕ отговарящи на старобългарските ЧЕТИРИ, ЧЕТЫРЕ.


 

Щом особеностите на тракийските диалекти са типични и за българския, това означава, че тракийския не е изчезвал изобщо, напротив – развил се е и днес е познат под името български.


 

 

Някои критици ще възразят, че частици като ЕЦ, ЦА, КА се срещат също в сръбски, хърватски, словенски. В това няма нищо чудно, траките не са падали от небето, имали са свои роднини – старите илири и скити. Към илирийските народи принадлежат сърби, хървати, словени, словаци...а  нашите близки роднини украинците са наследници на скитите. Затова името на тракйската Еброс – Ибъра има успоредица в сръбския Ибър и украинския Ибр. Затова името на тракийската Нестос има успоредица в полската и чешка Ниса. Затова имената на тракийските селища Мидне и Курписос се тълкуват с хърватския глагол метнути – полагам ( основи на селище) и украинския глагол корпати –копая... Не, че хървати и украинци са траки, родствеността на тракийския с илирийски и скитски е обяснението за приликите. В нашия език също сме имали тези думи, но те са излезли от употреба. Това е един напълно естествен, а и неизбежен процес.


 

Ето, няма нищо сложно нали, истината никога не е сложна, сложен и пътят тя да се укрие. Ние българите говорим развита форма на същият език, който е звучал между Карпатите и Бяло море още преди девет хиляди години. Не сме идвали от никъде, напротив, изпратили сме свои хора на три континента. Те от своя страна са повлияли десетки народи. За някои това може да звучи като фантастика, но е самата истина, която бавно, но упорито си пробива път. Това, че повечето от нас не я знаят се дължи на редица причини. Водени от политически причини, векове наред безсъвестни личности са фалшифицирали историята в своя полза, за съжаление това продължава и днес. Както римляните са противопоставяли дедите ни срещу техните роднини, така и в ново време изкуствено се насажда вражда между близки хора. За да се измъкнем от порочния кръг е нужно да сме със спокойно и чисто съзнание, а това е възможно само, ако сърцата ни са свободни от негативни емоции. За това – нека обърнем гръб на злото и да се върнем при корените си. Да бъдем българи!

 

 




Гласувай:
10



Спечели и ти от своя блог!
1. penchoan - Все повече българи и европейци се ...
29.07.2011 07:06
Все повече българи и европейци се доближават до истината. А тя е, че българи и славяни са наследници на траките. И колкото някои заблудени души продължават да лаят срещу месечината, не могат да спрат или попречат на този процес - керванът си върви, кучетата си лаят!

Не, че хървати и украинци са траки, родствеността на тракийския с илирийски и скитски е обяснението за приликите.


А защо да не са? Както ние българите сме траки, така и хървати и украинци имат същия корен.
цитирай
2. dolsineq - Има някакъв технически проблем и ...
29.07.2011 07:18
Има някакъв технически проблем и трудно се четат коментарите.
цитирай
3. iuliuscaesar - http://iuliuscaesar. blog. bg...
29.07.2011 10:05
http://iuliuscaesar.blog.bg/history/2010/10/20/ranna-istoriia-na-bylgarite-panonskite-bylgari-v.622682

това е срещу твърдението че славянският тракийският и българският са едно и също. демек срещу глупостите на спароток.

както е видно - цялата кохорта не се осмели да коментира там. дори сарадива влезе и излезе и сола не му стисна да каже нещо по въпроса.
цитирай
4. анонимен - Когато си се посветил на благородно дело,
29.07.2011 12:44
не може да си неграмотен като Катана или Лидис и да правиш такава груба грешка.
Подлогът се пише с пълен член - БългарскиЯТ

Къде е уважението към езика ни?
цитирай
5. letopisec - ЕДИН ПРИЯТЕЛ МИ ИЗПРАТИ ТОВА
29.07.2011 12:51
ПОСТ НА ТЕМИСТОКЛИС ГЕОРГИАДЕС КАСТРО:


анонимен написа:
Летопице, позволо ми на копна един мъничък лист с ГРЪЦКИ ДУМИ КОИТО--ГЛУПАКЪТ ОТ БУРГАЗ ПОЛЗВА ВСЕКИ ДЕН.Самото име на Бургаз -идва от гръцката дума ПИРГОС---значещо КРЕПОСТ,КУЛА,ВИСОКА УКРЕПНОСТ....А ето и листа::

АВТОХТОНОС-ИА-ИЗМОС-ИСТИКА,ХТОНОС-ХТОНИЗМОС-КОС=ХТОНИЧЕН-ЗЪМ-НОСТ/ТА,ЕТНОС+ОНОМА=ЕТНОНИМИА-ОС,КИПАРИС-КИПРОС,СЕМАНТИКА-ОС-ИЗМОС,ПОЛИСЕМАНТИКА,ПОЛИКСЕНА,ХИДРОБИОЛОГИА,АСТРОБИОЛОГИА,ТАКСОНОМИА,БИОГЕОГРАФИА,БОТАНИКА-ОС,ФИТОЛОГИА-С-ЗМОС,МОРФОС-ИКА,МОРФЕМА-ИКА-ЕС,МОРФОЛОГИА,ОМОНИМОС-ИА,АКРОБАТИА-ОС,АКРОБАТИКА-ЗМОС-ТИКА,АНАЛОГИА-КА-КОС,АНАЛОГИЗМОС-ТИКА=АНАЛОГИЧНОСТ/ТА-ЕН-НИ-НА,ЕНДЕМОС-ЕНДЕМИТ-ОС=ЕН-НО-НИ,ПРОФИЛАКСИС-ТИКА-ОС,ПРОФИЛАКТИЗМОС=ЧНОСТ-ЧЕН-ЧНА-И,АНОНИМОС-ИА=АН ОНОМАС=БЕЗ ИМЕ-=АНОНИМ НОСТ/ТА-ЕН-НИ-НА,ПЕЛЕКИС-ПЕЛИКАН-И,ОКСИМОРОН-ИА-ЕС,ДИАМЕТРОС-АЛИА,ДИАМЕТРАЛЕН-НОСТ/ТА-НИ,ЦИРОЗА-ИС,ХЕПАТИТИС-ХЕПАР+ИТИС-ИА-ЕС,ЦИАНОЗА-ИС,МИКРОПАРАЗИТЕС+МАКРОПАРАЗИТЕС-ИА,ЕНТЕРОН-ЕНТЕРОГРАФИА,АНОРЕКСИА-ИС,ПЕРИПЛУС-ИА-ИЕС,ГЛАРОС-ГЛАРУСА-ИС,ЕЛЕКТРОКАТАЛИЗА-ИС,КАТАЛИЗАТОР-КАТАЛИЗАЦИА,ХИДРОГЕН,ОКСИГЕН,МИКРОСИСТЕМА-ИС-ИКА,МАКРОСИСТЕМА-ИС-ИКА,БИОЦЕНОЗА-ИС,БИОТОПОС-ИА-ЕС-ИКА,АВТОТРОФОС-АВТОТРОФИА-ЗМОС,АТРОФИА-ОС-ЕС,ФИТОЦЕНОЗА-ИС,ЗООЦЕНОЗА-ИС,ОИКОС-ОИКИ-ЕА-ЕКО=КЪЩА,ЕКОСИСТЕМА-ИКА-ЕС,НЕОЛИТОС-ЕН-А-ИКА=НИ-НОСТ,АУТОМАТИА-АУТОМАТИЗМОС,ЕКЗЕМА-ИА-ЕС,АНДРОИДАС-ИКА-ЕС,АНДРОГЕНИА-ОС,МЕХАНИЗМОС,МЕХАНИКА-ОС-ЕС--ИА,МАШИНА=МЕХАНИ-С-МЕХАНИА-МАХАНА-МИХОС,МЕХАНИЗАЦИА-ТОР,ХОМОГЕННИА-ОС=ЕН-НА-НИ/ЯТ-НОСТ/ТА,ЦИАНКАЛИА-С-ОС-ОН,АЛГОРИТМОС-ИА,ТРОНОС-ЕС-НОСТ-ТРОНЕН,МОНОЛИТОС-ЕС-ИА.ПЕРИФРАЗА-ЕС-ИА-ИРАНЕ,КРАНИМЕТРИА-ИС-ИН-ЗМОС,АРИТМИА-КА,ТАХИКАРДИА-ЕС,СХОЛАСТИКА-ОС,СХОЛА-И-ИА-ЕС=ШКОЛА,ЕКСЕДРА-ИОН,АРХЕОС-АРХАИКОС-АРХАИЗМОС,ЛОГОГРАФОС-ИА-ИЗМОС,ЛЕКСА-С,ЛЕКСИС-ЛЕКСИКА-ЛЕКТИКА-ЗМОС,ДИАЛЕКТИС-КА=ДИАЛЕКТИЧЕН-НОСТ/ТА,ЕКЛЕКТИКА-ОС-ЗМОС,ПРОТОИГУМЕНОС-ИСА,ПЕРИПАТОС-ИА,ПЕРИПАТЕТИКА-ОС,ГИМНАЗИА-ОН,ОРХИ-С-ДА,ОРХИДЕА-ОРХИДАКАЕ,ПАЛЕООНТОЛОГИА-ОС-СТИКА,ЕПИТАФИА-ОС,ЕПИЛАТИА-ОС-ОР,ЕПИЛИРАМ-ВАНЕ,АЛЕГОРИА-ЕВИН,ТЕМА-ТА-ОН,ЕТНОГРАФИА-ОС,РЕТОРИКА=ЧЕН/ЧНОСТ,СОФИСТИКА,ФИЛОЛОГИА,ФИЛОСОФИА-ОС,НАРЦИС,НЕКТАР-ИА,АМБРОЗИА-С-НА,ЕВНУХОС-Е-ИАС,АНАЛОГ-ОС,АНАЛОГИА-ЗМОС=ЧНОСТ/ТА-ЧНА-ЧЕН,СХЕМА-ТА,СХЕМАТИКА-ОС=ЧНОСТ-ЕН,АМНЕЗИА-С,ЕТИОЛОГИА-ОС,КИКЛОПС-ЕС-ИА,ИДИОМ-А-ЕС,ИДИОМИА,ЕТОС-ЕТИКА,ЕСТЕТИС-ЕСТЕТИКА-ЦИЗМОС,ОНТОЛОГИА-ЗМОС,ЕРЕСИС-ЕРЕСОС-ЕРЕСИА-ЕРЕТИКА-ОС-ЕРЕТИЗМОС,ДОГМА-ТА-ИЗМОС,ДОГМАТИКА-ОС,СИСТЕМА,СИСТЕМАТИКА-ОС=ЧЕН-ЧНОСТ-ЗМОС,СИНКОПА-ИС,ТЕЛЕСКОПОС-ИН-ИКА-ЗМОС,МЕАНДЕР-РОС,МЕАНДРЕС-ИА,ПНЕВМОНИА-С,ПАТОГЕНЕЗА-ИС,ФЛЕГМАС-ТИЗМОС,ФЛЕГМАТИКА-ОС,ПАРАКЛИС-А-ЕС,НОСТАЛГИА-КА-ЗМОС=ЧЕН-ЧНОСТ,ДИАГОНАЛ-ИА-ЕС,ДИАГОНАЛЕН-НОСТ/ТА-НИ/ЯТ,МОРФЕМА-ИКА,МОРФОЗА-ИС,МЕТАМОРФОЗА-ИСА-ЕС,ГАСТРОНОМИА-КОС-ЕС,ГАСТРО-ЕНТЕРОЛОГИА=ЧЕН-ЧНО-ЧНИ,А ПРИОРИ-АС-
ЕС,КИНО=СИНЕМА-КИНЕМА-ТОС+ГРАФИА-КИНИМАТИКА=ДЕИСТВИЕиДВИЖЕНИЕ,ТЕФТЕРОС-А=РЕГИСТЪР=ТЕФТЕР-ЧЕ,ЕПОС-ЕПОПЕИА-ОС-С,ДИКТИС-ДИКТИА-=ДИКТОВКА+иДИКЦИЯ=ПРОИЗНОШЕНИЕ,МОНОЛИТОС-ЕС=ЕН-НОСТ/ТА-НА-НИТЕ,НЕКРОМАНТИА-С-ЗМОС,ЕЛЕГИА-ОС,ПАТРОНИМОН-С-ЕС-ИА,АРХИТЕКТ-ОС-ЕС-ИКА,АРХИТЕКТура=ОНИКА-ИС,ИНДИКТОС,ИНДИКТИОН,АУТОПОС-ИА,АУТОПСИА-КЕС-ИА-С,КСЕНОФИЛИА-ОС,ПСИХИИАТРОС-ИА-ЗМОС-КОС=ПСИХИАТРИА=ЧЕН-ЧНИ-ЧНА-ЧНОСТ,АВТОКРАЦИА,АВТОКРАТОР,АВТОКРАТИЗМОС=ЧЕН-ЧНОСТ,ТИАРА,КОРОНА,АНАРХИА,АНАРХИЗМОС,АВТАРКИА,ГЕНЕАЛОГИА,ИДИЛИА-КА-СЕС,ХАЛКОЛИТОС-ЕС-ИА=ЕН-НИТЕ-НОСТ-НА,СИНДРОМ-ЕС-ИА,СИНДРОМИКА-ЛИА=НОСТ,СИМПТОМОС-ЕС-ИА,СИМПТОМАТИКА-ОС=ЧЕН-ЧНА-ЧНИ-ЧНОСТ,АРИСТОКРАТОС-ИА-ИКА,АРИСТОКРАТИЗМОС=ЧЕН-ЧНА-ЧНИ-ЧНОСТ,ЕКЛИПСА-ЕС,ЕКЛИПТИКА-ОС,КОСМОЛОГИА,КОСМОГОНИА,АСТРОНОМИА,АСТРОЛОГИА,АСТРОНАВТИКА,АРХЕОБОТАНИКА-ОС,ПСИХОТРОПОС-ИА,ПСИХОТРОПИКА=НОСТ-НИ-ЕН-НАТА,ПЕРИМЕТРОС-ИА,ПЕРИМЕТРИКА-ОН+ЕС,ДИАМЕТРОС-ИА-ИС,ДИАМЕТРИКА-АЛИА-С-ЗМОС,ПСИХОТРАВМА-ИА-ТИКА-ЗМОС,АРТРИТ-ОЗА-ИС,АРТРИЗМОС,ТЕМА-ТЕМАТИКА-ТЕМАТИЗМОС=ЧЕН-ЧНА-ЧНИ-ЧНОСТ,ЛЕФТА-ЛЕПТА-О-ЕС,ХРЕМА-ИЗМА,КОМА,КОМАТОЗА-ИА-ИС,ПАРАДИГМА-ИА-ЕС,ЛОГИСТИКА-ИА-ЗМОС,НОСТАЛГИА-КА-ЗМОС=ЧЕН-ЧНА-ЧНОСТ,ЕНТУСИАЗМОС-ИА-КОС,ЕНТУСИАСТИКА-СТЕС,СТАТИКА-ОС,СТАТИЗМОС=ЧЕН-ЧНИ-А-ЧНОСТ,СТАТИСТИКА-ОС-ЕС,ХЕМОДИАЛИС-ЗА-ИС,ТРАГИКОМЕДИА-КОС-КЕС,ПЛАН-А-ОС,ПЛАНИСТА=ПЛАНИРАМ-ВАНЕ,ПСИХОМЕТРИА-КА-СТИКА,ПСИХОМЕТРИЗМОС,ТАНАТО-ТЕРАПЕВТИС-КА-ЗМОС,МЕТАСТАЗА-ИС-ИКА=ИРАНЕ,АМОРФИА-ОС=ЕН-НОСТ,АПАТИА-КОС-ЗМОС=ЧЕН-ЧНА-ЧНОСТ,ГЛОТОГЕНЕЗИС-ТИКА-ЗМОС,
цитирай
6. germantiger - ...
02.08.2011 03:08
Кастро, не ми харесва постинга ти да "стои" последен...

Темистоклис има ли разлика между днешните гърци и елините преди хилядолетия?

Ясно е, че има разликамежду днешните българи и тези преди, както за всеки друг народ, но каква е между днешните гърци и елините преди?
цитирай
7. joysii - Много ясно, че българският език е ...
02.09.2011 17:44
Много ясно,че българският език е повлиян от местните говори и диалекти.
Когато прабългарите са се установили да живеят по тези места, с течение на времето са взаимствали някои думи от местното население. Както и обратно - тукашните хора са усвоили доста от езика на прабългарите. Езикът , като средство за общуване, непрекъснато се променя и се развива - обогатява се, усъвършенства се.
От времето на траките до нас са достигнали най-вече имена на хора, топоними и хидроними.
В съвременния български език, например, има доста чуждици.Може би в момента преобладават тези от английски език, предвид популярността му. Това не означава,че ние сме англичани, нали?
Де да можеше да е така, впрочем!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: dolsineq
Категория: История
Прочетен: 3180214
Постинги: 542
Коментари: 5745
Гласове: 14109
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930