Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.06.2011 17:49 - Долината на Залмоксис
Автор: dolsineq Категория: История   
Прочетен: 4176 Коментари: 9 Гласове:
13


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Долината на Залмоксис Магията за туристите през лятото е девствената красота на местността край с. Стрелково, Силистренско

image

Сухоречието на река Табан е естествената граница между общините Кайнарджа и Алфатар, Силистренско. Преди повече от 20 години археолозите от Крайдунавска Добруджа откриха там любопитен скален комплекс – светилища, олтари, култови площадки и ями. Те били групирани по протежението на древната река Табан в района на селата Стрелково, Васил Левски, Поп Русаново и Кутловица, като най-значителното от тях се оказало светилището край село Стрелково.  “Днес този комплекс е привлекателен за много туристи от страната и чужбина”, споделя археологът проф. Георги Атанасов, шеф на силистренския исторически музей. Той изследва скалния комплекс от самото му откриване. До мястото се стига лесно с кола или с автобус. Комплексът се намира на около 35 км от Силистра. Туристите трябва да тръгнат по главния път за бившето гражданско летище. Веднага след него те навлизат в село Стрелково, където указателни табели ще ги отведат до самото място.
Скалните храмове, подземните галерии и култовите олтари, групирани край с. Стрелково, са прочути още и като Свещената долина на Залмоксис, твърди проф. Георги Атанасов.  От историята е знайно, че Залмоксис е тракогетски герой, мъдрец, лечител, първожрец, цар и бог.  Описвайки похода на персийския цар Дарий срещу скитите (514 г. пр. Хр.), Херодот твърди, че преди да достигне Истър (Дунав), той покорил гетите, които му оказали най-голяма съпротива и които били най-храбрите и най-справедливите от траките. Предполага се, че тъкмо по тези места Залмоксис е съградил своя култов център, където е посрещал видни гости и е проповядвал своите идеи.
Комплексът е оцелял до днес.
Магията за туристите край силистренското село е невероятната девствена красота на местността и природата. Към тях се прибавя и неизбежната тръпка, че, попадайки в този район, се връщаш хиляди години назад. Сухите реки са били врязани дълбоко в древните утаечни скали, които водят началото си от праисторическото Сарматско море. Само в тази част на Силистра са картотекирани над 40 големи и стотици по-малки пещери.
“Вероятно голямата пещера “Баджалията” край с. Стрелково е била възприемана като неръкотворен божествен храм”, смята проф. Атанасов. По време на разкопките, ръководени от него, той е открил единични находки и керамика от каменномедната епоха, което предполагало обожествяването на това място преди повече от 5000 г. Истинското културно усвояване обаче датирало от VI-V в. пр. Хр., когато Свещената долина наново била обожествена от траките.
Приблизително в центъра на Свещената долина попада и прочутата пещера “Баджалията”. Вдясно от нея се намира най-старателно изсеченото помещение в комплекса – дълбок елипсовиден разрез и полуелипсовиден олтар, който е идеално подравнен, а в подножието му теренът е разширен и оформен като площадка. Под нея е имало около 20-метрова бездна, достигаща до нивото на сухоречието.
Според проф. Атанасов тъкмо на това място в резултат на многовековни жертвоприношения на площадката пред олтара на скалния храм е натрупан културен пласт с диаметър около 22 метра и дълбочина от 1,70 до 3,30 метра.
“Но най-интересното за туристите се намира на около 50 метра от пещерата”, смята проф. Атанасов. Там има скален блок с размери 4,40 х 4,10 м, издигащ се на около 2 м над съвременния терен. Този скален блок е бил откъртен от скалния венец и допълнително обработен и изсечен под формата на трон със седалка. Седящият на него е имал пряка визуална връзка с олтара на светилището.
www.paralel44.com/%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%81%D0%B8%D1%81/





Гласувай:
13



Спечели и ти от своя блог!
1. stela50 - Не познавам този край ...с удоволствие прочетох .
01.06.2011 20:03
Чудесен постинг , dolsineq ...
Благодаря ти !
цитирай
2. dolsineq - Чудесен постинг, dolsineq. . . Б...
01.06.2011 20:33
stela50 написа:
Чудесен постинг , dolsineq ...
Благодаря ти !

........................................
Благодаря, Стела. И аз случайно попаднах на него, а съм от Добруджата. Не е популярен много този комплекс и при нас, а си струва да се види. Приятна вечер! :)
цитирай
3. mt46 - Интересно...
01.06.2011 23:08
Бих желал да седна за малко на този "трон"... :))
цитирай
4. dolsineq - Бих желал да седна за малко на този ...
01.06.2011 23:17
mt46 написа:
Бих желал да седна за малко на този "трон"... :))

....................................................
В двореца в Балчик си позволих да седна на "царския трон", но на Перперикон не посмях да го направя. На мен специално тези исторически предмети ми въздействат. Възможно е и да си внушавам, но нещо много силно ме възпря да го направя, въпреки огромното ми желание.
цитирай
5. dolsineq - http://varnaholidays. eu/?p=...
01.06.2011 23:31
http://varnaholidays.eu/?p=1676
цитирай
6. sparotok - !
02.06.2011 08:20
Това място си заслужава да се посети! Благодаря за информацията!
цитирай
7. dolsineq - Това място си заслужава да се пос...
02.06.2011 12:08
sparotok написа:
Това място си заслужава да се посети! Благодаря за информацията!

.................................................................
Няма начин, Павел. Освен това е и в нашия край....:)
цитирай
8. dolsineq - http://simeonkrumov.blog.bg/history/2011/06/01/bolgar-oznachava-goliama-planina.757575
07.06.2011 09:48
3. marknatan - хей путьо оборотен, simeonkrumov, ...
06:41
хей путьо оборотен,simeonkrumov , зачто ми изтри коментара по тъпнята Болгар означава – голяма планина
сигурно си пръв демократ и борец за човешки права и мразиш га цигането лишават честните демократи от труда им
бива олигофрени, като във тинейджърския форум на двама съмнително мургави братоци и гюведжарите ,ма и у блока ли се намъкнаха путьовците
Михаил Сириец е известен (издаден) от франсетата по препис в 19 век изработен от монасите и даден им от монасите в манастира където се съхранява. Издателите не са имали достъп до оригинала на ръкописа (по издаването му–),а раборят по монашеския препис,който пък е по тяхно копие от 16-17 век. Или имаме няколко преписа и тази планина наречена при Миахил Сириец Имеон "(du mont Imaeon(imaiov opous)." е посочена от по ранно известно автентично сведение от същия период с автор,Бар Хебрей в абсолютно същото съобщение от оригинален документ ,като планината Амон.

Само от факта ,че се работи по преписи на преписи на преписи ,да стъпим на желания от нас и да го представяме за правилното и истинско изписване е неправилно. При сравнението на двата текста,на този от Бар Хебрей и на този на Михаил Сириец /(М. Сириец(1126-1199); Бар Хебрей(1226-1268)/ ще установим,че въпросната планина е показана в картата на Птоломей за района ,който познаваме точно като Вътрешна Скития.

В сведението се говори за Скити, на брой 30 000 тръгнали от въпросната неизяснена планина Имеон-Амон.Тези Скити се разделят на три и се заселват в три различни територии и само тези заселени от Маврикий в Мизия,като колонисти стават т.нар. българи-колонисти.

Или едва след като се потопяват в мизийския басеин излизат къпани или т.нар. българи,подобно на варварин потопен в купела как излиза християнин,но не и това ,когато били ромски "легиони" на ромска служба ,според плагиата на Б Георгиев боцко по тезата на Керамопулос ,наречена Отворена ромска Теза,където " доказал" ,че щом били 30 000 тва били 3 легиона от по 10 000 хе,хе,хе ,става дума за ромски легион,не римски,те са от по 10 000 и служи за "доказ",на ромите които не строели градове,а само застави,и тва било друг доказ, и все пак тези докази не доказвали тезата на керамопулос ,ами понеже бли един от 21 на боцко,че Българите били стражари по лимеса,доказвали Отворената Ромска на Ромите ,които не строели градове ,хе хе хе или били боили,военно понятие защото държало вилица и нож на съветите си по северното черноморие от времето ехти бехто до преди александър и тва пак било доказ,защото важното е боцко да го е казал хе хе хе . .

От чисто техническа страна на въпроса при зимна продължителност на деня не повече по 8 часа ,дори да приемеме ,че тези 30 000 скита са се движели не в колони (5-10) а в редица при която времето на пристигане на първия е и бреме на последния пак няма да излезат с-ките за месторазположениоето на въпросната планина.

Изобщо и не мисля,че може да допуснеме ,че това са 30 000 конника на фергански коне.
Скороста на обоза е скоростта на най-бавния елемент от него-волските впрягове. Воловете имат нужда от 8 часа на денонощие да се хранят.

И в връзка със това нещо любопитно. Сведенията на Сириеца съвсем сериозно са на проучване от НАСА заради описаното изригване на вулкан-доказано(и други под природни явления за периода) при което в продължение на 18 месеца е имало намалена видимост.

(Дали пък тези 30 000 скити не са били на коне и от прахта да се е получил този ефект? )

Нека се върна и на въпросната планина указана от Михаил Сириец като Имеон

В същото съобщение само,че представено ни от Бар Хебрей той пише ,че скити са тръгнали от тя е "бродовете на планината Амон".

Ако погледнем картата на Птоломей за сев.причерноморие (Скития) ще установим,че там точно над Меотис има една планина наречена Амадон. И още по характерно е, че тя се пресича от Брод.Името е Ам(ад)он и се пресича от брод и е във Вътрешна Скития Ето от това място са тръгнали братята на хидрографска експедиция,те са търсели вода. Те са търсели и картоигртафирали Водоизточници,или не са се движели в права линия тези указани 60 дни.

Това се доказва и от разликата между изписаното и име от Сириеца Имеон и това от Хебрей Амон . Межу Амадон и Амон има доста по голямо съвпадение за да бъде отхвърлено и само от чисто лингвистичма гл. точка и ли от техническа възникнала в резултат не преписа от който са тези сведения. Ако добавиме техническата незвъзможност това да е веригата Тян Шан посочената от Птоломей планина Ам(а)дон намираща се в Скития, която е и изобразена на картата по начина описан пък в сведенията ""бродовете на планината Амон",планината е Амадон.

При Михаил Сириеца е "A cette epoque,trois freres (sortirent) de la Scythie interieure, conduisant avec eux trente mille Scythes,et firent route pendant 60 jours ,depuis les defiles du mont Imaeon(imaiov opous)."

Има Скити тръгнали от Скития една трета част от които,само тези заселените по скл феуд и ли договор ,като федерати в Мизиите и Панония стават т.нар. "българи"-колонисти..

Разказаната и Михаил Сириец и от Бар Хебрей история за тримата скитски братя прилича по всичко описано на историята на Теофан за 681 г и заселването край Онгъла.Като знаеме че той(Теофан) яко е използвал сирийски източник,и на практика до 6 век целия теофан е този източник,виждаме и че в тези източници е използва същия или подобен източник,но ни разказва много конкретно и в подробности как е станала една подобна история с братя,къде точно са се установили ,какво са получили.Тук са трима,не четирима.Очевиден е паралелът между двете истории на Хебрей и Сириец и перифразиараната версия от Теофан.
Указано е че братята със скитите са тръгнали от бродовете на планина Амадон(Имеон) от Вътрешна Скития.Ако погледнем картата на Птоломей казахме.че ще установим,че там точно над Меотис има една планина наречена Амадон. И още по характерно е че тя се пресича от брод.Името е Ам(ад)он и се пресича от брод и е във Вътрешна Скития . Да тръгнеш на хидрографска експедиция и да не опишеш Волга си е като на сватба без подарък! Защо Волга не се споменава или не се описва . Ами те е не са прекосявали Волга ! За да се стигне до мястото с границата на Ромея,което е Дон те са изследвали района на север от него и от Амадон и са се спуснали между Волга и Дона.

Ето от това място,Амадон на Птоломей са тръгнали братята и са извършили въпросната хидрографска експедиция,което е довела до заселване на една трета част в мизия като федерати на Ромеите,което също е указано и не може да го изтриеме !
Бар Хебрей "И той изпрати на Маврикий /питайки /го да му даде земя за живеене ,и /каза че/той ще стане федерат на Ромея. И Маврикий му даде Горна и Долна Мизия,и те живеят там и те станаха защитници за Ромея.Обаче
въпреки,че те бяха Скити Ромея ги нарекоха Българи ."

Абсолютно същата е фабулата разказана ни от Теофан за разселване на различни братя -главните и действващи лица и сцената(територия),резултата. Ами,че то е същото. Най-малкото общо кратно ,в случая Маврикий присъства ,като доказза произхода на кроватите,хръватите и е разказано от Константин Багренородни, който ни уведомява за петимата братя дошли при н.о.к. Маврикий ,хе,хе,хе само че те били дедовци на хърватите. Те били имали држава от тогаз,според съвременната историография ,а пък не били под българската власт от тогаз ,а само под властта на ромеите ,както пък ни уведомява Багренородния

И всичко това става по времето на великия каган Баян на Аварите Хе,хе,хе,Около Горна Мизия


За Бурджаните,Бориджините и защо тези земи се споменават ,че са под тяхна власт.Това е един от двата най-големи скитски народа(етноса,племена) на монголите Бориджините ,от които пък е Темуджин наречен Чингис хан съставляващи т.нар. монголи,което пък е неустановено до днес понятие (хе хе хе, има служебен произход и тва доказва вся и всщо)
Вторият по големина народ и врагове преди обединението на бурджаните са т,нар. татари.
И Темуджин,и баща му Багатур са от народа на Бориджините ,което означава Синеоки. И двамата ,разбира се са червенокоси и със сини очи.Научна фатка.
Служебното название добруджа е например земята до бруджаните,добруджа

Над фактите са само маймуняците и лизачите на маймуняците,защото нема по важно нещо за един гет да докаже,че е както е казал боцко българи=комити,военно служедно понятие по лимеса,за което не се сетил и Ганчо Ценов,защото не бил чел Керамопулос

P.P. Ето и "Доказите" по Михаил Сириец от Отворената Ромска на плагиатора боцман ,вдъхновили съафтури ,като предния безмозъчко @гет да я "доразвият" и улезнат у Читанките за Маймуняци :
"12.3 Другата явна манипулация с представения цитат е следната:

12.3.1 След като Булгар иска от ИМПЕРАТОРА “земя” то е пределно ясно в какви отношения са двамата тъй като “Булгар” и именно име дадено от ИМПЕРАТОРИТЕ на определен вид войска и това е в семантиката на името.

12.3.1.1 В римската армия войниците получават заплати и отделно като източник на средства – земя. По големината на парцелите ( и според воинските заслуги) войниците се делят на 5 класа. Най-бедните са пети клас със 27 хектара. Явно за такава “земя” пита единият от братята.

12.3.2 Той не иска разрешение за място “годно” да обитаване а за мястото отредено за неговата служба – на съвременен език – ГАРнизона ( в повечето случай място неудобно за обитаване , но безусловно УДОБНО ЗА ЗАЩИТА).

12.3.3 За другите двама нещата са ясни по отношение на мястото и те заемат отредените им РИМСКИ ГРАДОВЕ. ( Думата “ГРАД” също съдържа ГР( гър, гар – страж като съставна част).

12.3.4 Оттук следва безмисленото заключение “,че ромеите нарекли тези хора “.българи”, тъй като те СА БЪЛГАРИ по име и поведение преди упоменатото заключение. Оттук и моето съмнение, че цитата е манипулиран и затова не е даден в оригинал.
........

В споменатия цитат се говори за “ . . . градове построени от римляните...”. Това също е авторска спекулация, защото римляните са строели ПЪТИЩА, ВОДОПРОВОДИ, ВОДОХРАНИЛИЩА ( имали са специални авангардни части от “водотърсачи”търсещи вода с върбова клонка ) И КРЕПОСТИ, но не и градове! "

Боцко доказал,използвайки Михаил Сириец,че един скит наречен Булгар искал зема от Маврикий не за обитаване ,а да направил гарнизон,хе,хе,хе, гаче е некой гет,които Чилингиров доказал,че са Вулгарите,Бугарите,с което Чилингиров скача в Джобчето на Отворената Ромкса теза. Хе хе хе ,ясно защо не цитира конкурента си боцкио,ми той бил доказал Отворената Ромска теза.
съафтура боцко и Докази ""12.3.1 След като Булгар иска от ИМПЕРАТОРА “земя” то е пределно ясно в какви отношения са двамата тъй като “Булгар” и именно име дадено от ИМПЕРАТОРИТЕ на определен вид войска и това е в семантиката на името......12.3.2 Той не иска разрешение за място “годно” да обитаване а за мястото отредено за неговата служба – на съвременен език – ГАРнизона ( в повечето случай място неудобно за обитаване , но безусловно УДОБНО ЗА ЗАЩИТА).




P.P. Тезата на Керамопулос за Българското име,е известна сред гетските лизачи,като Отворената ромска теза на боцман,и посочено например от O. Maenchen-Helfen ,който не се сетил ,като Чилингиров да цитира Б Георгиев -боцман и съафторите гетски :

"Still another non-Turkish etymology has been suggested by Keramopoulos. [76] He takes Bulgarii to be burgaroi, Roman mercenaries garrisoned in the burgi along the limes. Without accepting this etymology, I would like to point out that in the second half of the sixth century a group of Huns who had found refuge in the empire were known as fossatisii. [77] Fossatum is the military camp"

"Още една нетурска етимология бе предложена от Керамопулос. Той приема Булгари да са Бургарии, Римски наемници назначени на служба в гарнизоните по Бургосите на Лимеса .
Без да се съглася с тази етимология,аз бих искал да посоча,че във втората половина на шести век група хуни намерили убежище в империята са известни,като фосатизи. Фосатум е войскови лагер"
цитирай
цитирай
9. dolsineq - http://simeonkrumov.blog.bg/history/2011/06/01/bolgar-oznachava-goliama-planina.757575#last_comment
07.06.2011 09:50
parotok написа:
Уважаеми господине!

Бих искал да допълня нещо по отношение на следното - Името “Болгария” е свързано със земите на планинската верига Имаон / Памир и Хиндукуш. Дунавска Болгария е била известна и с името Бурджан.

Имаон, Имеон е название дадено от траки. Стари автори като Ариан, Хигиний, Плиний и др. споменават за тракийски поход към Азия.

Когато говорим за сериозни неща трябва да прегледаме всички данни

Имеон, Имеус е и названието на Стара Планина, споменато е поне 500 години преди Плиний Стари да отвори дума за азиатския Имеон- Имаус.


Hаimon (Hdt., Strab.), Hаimos (Prol., Steph. Byz.), Haemus (Plin.) - the Balkan m-s (Stara planina). The name is explained from the earlier Thracian form *Saiman (resp. -as) meaning ‘a ridge, a chain’ from the IE stem *si-: si- (sei- : si-) ‘to link’ in the Old-Ind. smán- ‘a ridge, a boundary’, the Irish sm ‘a chain’. The initial S- was transformed in spiritus asper (denoted with H-) under a Greek influence, when the name was interpreted with the identical Greek haimós ‘thicket, brushwood’. The old name of Haemus was preserved in the Bulgarian dialects as Im(-mountain); it is also preserved in the name Emine-burun - a cape on the Black Sea.

http://groznijat.tripod.com/thrac/thrac_4a1.html


Хемония, Емона има и в Древна Илирия ( Стара Венетия)
Haemonia
Place: San Giorgio of Nova Vas/Villanova del Quieto, county Istarska, Croatia
Name: *Haemonia (late antiquity sources)
Etymology: The name, spelled also Aemonia and Emonia, compares with Emona (Pannonia) and especially with Haemus m. (Thracia), which could reflect an early Greek influence, if not direct colonization, on the settlement.

http://asciatopo.xoom.it/venetia.html
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: dolsineq
Категория: История
Прочетен: 3177994
Постинги: 542
Коментари: 5745
Гласове: 14109
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930